İlginizi Çekebilir
12-44-00-350503,tekkeonujpg
  1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler

Gideros Koyu – Cide / Kastamonu

Gideros Koyu – Cide / Kastamonu
+ - 0

Batı Karadeniz’deki kartpostallık bir manzaraya sahip olan Gideros Koyu sessiz sakin bir tatil isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğinde. Gözlerinizi açtığınızda hem yeşili hem de maviyi görebilmenin huzurunu yaşamak isteyenler burada bulunan otel veya pansiyonların birinde konaklayabilirler. Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunan bu koy doğanın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Gideros Koyu ziyaretinizi yaz mevsiminde gerçekleştirirseniz gezi, sizin için çok daha güzel bir hal alacaktır. Burada denize girebilir ve balık tutabilirsiniz.

Gideros Koyu kuş bakışı

Kytoros (Gideros) Hakkında Bilgiler

Kytoros, Kytoron ya da Kitoros şeklinde yazılan antik kent yerleşim günümüzde Kastamonu – Cide’ye bağlı olan Kalafat mahallesinin sınırları içinde. Antik kent, Gideros koyu adı verilen cennet gibi bir alanda bulunuyor. Antik kentin geçmişinin M.Ö. 15 yüzyıla tarihlenmesi önemli. Bu, neredeyse Anadoluda gördüğümüz en eski antik kent demek.

Homeros’un İlyadasında M.Ö. 12. yüzyılda yaşanan bir savaşı anlatırken bu kentten söz edilir. Amasyalı coğrafyacı Strabon ise buradan Sinope halkının ticaret yeri diye bahseder.

Bölge, yemyeşil bir orman dokusuyla çevrelenmiş halde bulunuyor. Bu orman dokusu içinde birkaç müstakil ev var. Ormanda koya bakınca muhteşem bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Üstelik taa M.Ö. 13 yüzyılda yaşamış insanlarla aynı manzaraya bakmak çok etkileyici bir şey.

Gideros Koyu, manzaradan bakınca bir göle benziyor. Ancak dar bir boğazdan denize açılıyor. Vaktiyle Karadeniz’in azgın dalgalarından kaçan gemiciler buraya sığınmış.

Kastamonu’nun Cide ilçesi sınırlarındaki Gideros Koyu bugün, tekneyle durup dinlenmek, yüzmek, balık tutmak, doğa tatili yapmak ve kamp kurmak için tercih ediliyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap