İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Havuzu

Vize nedir?

Vize nedir?
+ - 0

Yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin karşılaştıkları ilk işlemlerden olan vize, gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğundan ya da ülkeye giriş kapısından alınan izin belgesidir. Vize başvurusunda bulunarak ülkeye giriş ve konaklama talebinde bulunmuş olursunuz. Konsolosluğun gerekli evrakları inceleyerek karar verdiği bu süreçte, başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde ülkeye giriş için hak kazanırsınız. Bazı ülkeler ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bulunan vize muafiyeti anlaşması nedeniyle bu işlemlere gerek duyulmadan ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Vize türleri nelerdir?

Gideceğiniz ülkeye hangi amaçla seyahat etmek istediğinize göre vize türleri çeşitlenmektedir. Seyahat, eğitim, iş gibi amaçlar doğrultusunda ülkeye giriş yapmak istediğinizi başvurunuzda belgeler ile ispatlamanız gerekir. Vize türleri belirli kodlar ile gösterilmektedir. Başvurusunuz sırasında bu kodları aracı kurumlar ya da konsolosluktan öğrenebilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerine seyahat ederken Schengen vizesi alarak hemen hemen tüm birliğe tabi olan ülkelerde vize süreniz boyunca seyahat etme hakkı kazanırsınız.

Vize başvurusu nasıl yapılır?

Başvurular direkt olarak konsolosluklara, konsoloslukların resmi olarak yetkilendirdiği kurumlara yapılabilir veya aracı kurumlar vasıtası ile başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurusu yapabilmek için konsoloslukların belirlediği evrakları hazırlamış olmanız ve vize için talep edilen ücreti yatırmanız gerekmektedir. Başvuruları e-vize aracılığıyla da yapmanız mümkündür. Konsolosluğa gitmek için yeterli vaktiniz yoksa ve bu işlemlerle kendiniz oyalanmak istemiyorsanız aracı kurumlar ile kolaylıkla başvuru işlemlerini halledebilirsiniz.

Vize için gerekli belgeler nelerdir?

Vize için gerekli evraklar konsolosluklara göre değişiklik gösterir ancak; her konsolosluğun mutlaka istediği belgeler;

  • Pasaport
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Banka hesap dökümü
  • Biyometrik fotoğraf
  • Mesleki durum belgesi
  • İkametgâh
  • Evli olanlar için aile cüzdanı

Vize ücretleri ne kadar?

Vize ücretleri her konsolosluğa göre değişiklik gösterir. Tatilsepeti.com aracılığı ile kolayca vize almak isterseniz Avrupa Birliği vize ücreti İstanbul için 120 Euro, Ankara ve İzmir için 140 Euro’dur. Amerika vize ücreti İstanbul için 215 Euro, Ankara için 235 Euro’dur. İngiltere vize ücreti ise İstanbul’da 190, Ankara’da 250 Euro olarak belirlenmiştir.  Diğer ülkelerin vize başvuru fiyatlarını öğrenmek ve kolaylıkla vize işlemlerinizi tamamlamak için tatilsepeti ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize ücretleri nereye ödenir?

Her konsolosluk farklı vize ücreti talep ettiği gibi vize ücreti ödenecek yerler de değişiklik gösterir. Konsolosluğa direkt olarak bireysel başvuru yapmanız halinde konsolosluk içerinde yer olan gişelere ödeme yapabilirsiniz. Konsoloslukların belirlediği resmi aracı kurumlara başvuru yapmanız halinde vize ücretini konsolosluk adına resmi aracı kuruma yatırabilirsiniz. Tatilsepeti aracılığı ile başvuru yapmanız halinde vize ücretini tatilsepeti.com ile konsolosluğa ulaştırabilirsiniz.

E-Vize / Online vize başvurusu nedir?

E-vize, kapıda vize işlemine bir alternatif olarak sunulmaktadır. Konsolosluğa ve aracı kurumlara gitmeden başvuru yapmak isteyenler, konsoloslukların online başvuru platformlarını kullanarak kolayca vize talebinde bulunabilir. Ancak her ülkenin e-vize uygulaması bulunmamaktadır. Online başvuru talebi kabul eden ülkeler; ABD, Hindistan, Gürcistan, Ermenistan, Singapur, Sri Lanka, Malezya, Kuveyt, Moldova, Türkiye, Katar, Yeni Zelanda ve Bahreyn gibi ülkeler e-vize uygulamasına geçen ülkelerden sadece birkaçıdır.

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler hangileri?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Türkiye ile aralarında vize muafiyeti anlaşması bulunan ülkelere giderken vize talebinde bulunmasına gerek yoktur. Bazı ülkelerle Türkiye arasında bulunan anlaşmalar sayesinde pasaportunuz olmasa dahi kimliğinizle, anlaşmalı olunan ülkeye giriş yapabilirsiniz (Ukrayna, KKTC, Gürcistan). Vizeniz olmadan sadece pasaportla gidebileceğiniz ülkeler; Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Fas, Endonezya, Günay Kore, Hong Kong, İran, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Lübnan ve daha birçok ülke ile Türkiye arasında turistik amaçlı vize muafiyeti anlaşması mevcuttur. Vizesiz ülkeler yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilir, dünyanın her noktasına kolaylıkla gidebileceğiniz ülkeler keşfedebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap