İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler

Poyracık Şelalesi ( Şenpazar )

Poyracık Şelalesi ( Şenpazar )
+ - 0

Yeşil bir tabiata sahip olan Şenpazar doğa harikası görüntüsü ile görülmesi gereken yerlerdendir. Şenpazar’da gezilecek yerler doğal güzellikler ile bezelidir.

Çay sularının aşındırması ile ilk iki katta geniş balkonlar oluşmuştur. Bu balkonlardan taşan sular en son yukarıda görülen kısımdan aşağıya düşer ve orada küçük bir gölet oluşturur.

Özellikle yaz aylarında çevresinde gezilebilecek ve dinlenebilecek alanlar vardır. Şehir mesafesine yakınlığı ve doğa yürüyüşü (treckking) imkanı sayesinde keyifli bir zaman geçirmek için ideal bir alandır.Gürleyik köyünün Poyracık mevkiinde hızla kayaların üstünden aşağı doğru dökülür.

Suyun binlerce yıllık aşındırması sonucunda oluşan şelale İlçe merkezine 3 Km. uzaklıkta orman içinde enfes bir manzaraya sahiptir.

Ulaşım

Şenpazar’den Gürleyik köyü yolunun 4.2. km sinde araç bırakılır. Yolun solundaki patikadan dereye inilir. Ancak patika çok belirgin degil. Yerini bulmak kolay olmayabilir. bir rehber almakta fayda var. Yürüyüş mesafesi 400m ve 15 dk sürüyor.Şelaleye ulaşmak için 2 ahşap köprü yapılmış ancak birinci köprüden ikinci köprüye geçmek için biraz akrobatlık yapmak lazım.

Poyracık Şelalesi

Şenpazar’da gezilecek yerler arasında olan şelale, Şenpazar ilçe merkezine 3 km uzaklıkta Gürleyik Köyünün Poyracık mevkiinde yer almaktadır. Poyracık Şelalesi ormanlık alan içinde kayaların üstünden hızla aşağı dökülmektedir. Dökülen şelale suları küçük bir gölet oluşturmaktadır. Enfes bir görüntü oluşturmaktadır. Yeşillikler içinde beyaz köpük renginde akan Poyracık Şelalesi büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Şelalenin çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap