İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
Trendlerdeki Yazı

Aydos ( Şehriban ) Kanyonu

Kastamonu tarih boyunca adından hep söz ettiren nadide şehirlerimizden biridir. Peki, Şehriban Kanyonu Kastamonu’nda ne yapılır ?Gerek milli mücadele sırasında gösterdiği çaba gerekse içinde barındırdığı eşsiz doğal güzellikleri ile hep bir gözde olmuştur şehir. Şehrin sakladığı doğal güzelliklerden bahsetmişken hemen Şehriban kanyonundan söz edelim size.

Aydos ( Şehriban )  Kanyonu
+ - 0

Aydos Şehriban kanyonu Kastamonu’nun Şenpazar ilçesi ile Cide ilçesinde bulunan eşsiz bir doğa harikasıdır. Dik yamaçları ile meşhur kanyon zaman zaman bir metreye kadar birbirine yaklaşmaktadır. 1997 yılında ilk kez Atlas ekibi tarafından geçilen kanyon hala gizemini koruyan ender yerlerdendir.

Bin metre yüksekliğe kadar ulaşan birbirine neredeyse değecek kadar yakın duvarları arasından uzunca bir hat boyu bir çay vardır ve çayın döküldüğü yerde insan gücünün baş edemeyeceği kadar güçlü bir akıma sahiptir.

Belki de bu nedenledir Şehriban kanyonuna “ölümle dans kanyonu” adı verilemesi. Bu çay Küre dağlarını ikinci kez bölme özelliğine sahiptir. Karadeniz ikliminin görüldüğü kanyonda yaz yağışları sebebi ile her mevsim debisi yüksek bir su taşıma potansiyeline sahiptir.

Kanyonun en tehlikeli noktasını ise Gelin Kaybeden Düzlüğü diye anılan Murdarlar kayası civarı oluşturmaktadır. Her ne kadar tehlikeli olursa olsun kanyonun insanı kendine çeken sürükleyici mükemmel bir cazibesi vardır.

Şehriban Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Özel aracınız ile ya da otobüsle Kastamonu’ yada Cide ilçesine ulaşım sağladıktan sonra Şenpazar ilçesine rotanızı çevireceksiniz. Şehriban kanyonu, Dağlı dereköy ve kum köy mevkiinde bulunan Şenpazar çayı üzerinde bulunur.

Cide Aydos Aydos Çayını duymayanınız yoktur herhalde Aydos Çayı Deniz Kenarında Yalı Köyü İle Başlar ve Çay Boyunca Bir Çok Köy Barındırır Hem Sağında Hem Solunda Bunlardan Sakallı Köyü Düz Köyü Mencekli Köyü Musa Köyü ve Kum Köyü Aydos Çayını Ayıran Köprülerin Biride Kum Köyünde Bulunur Diğeri Sakallı Köyündedir Bu Gün Aydos Çayı Loç Vadisi Kadar Şanslı Olamamıştır Hes İnşaatı Yapılan Bu Güzelliğe Bir Çok Doğa Katliamınıda Beraberinde Getirmiştir Aydos Çayının Vadi Kısmı Beldibi Köyü ve Yazı Köyünden İtibaren Başlar Sizi Vadi Girişinde 50 , 60 Metre Uzunluğunda Bir Metre Derinliğinde Göl Karşılar Bu Göl Baslangıcı Sarp Kayalıklardan Oluşur Burası Vadiye Tek Girişinizdir Çıkış İçin Şenpazar Ağlı’ya Kadar Gitmeniz Gerekecektir İyi Derece Yüzme Bilmiyorsanız Bu Maceraya Atılmayın Bile Vadi İçinde Daha Uzun ve Derin Göller Sizi Bekliyor Olacaktır Ama Gezilmesi Gereken Güzelliklerden Biri Olduğunu Düşünüyorum Vadinin Sol Üst Kısmında Bulunan Muna Köyü Adeta Gebeoğlu Tepesine Meydan Okur ve Yılın İlk Karını Bu Köy Görür Bazı Zamanlar Kar Kalınlığının 2 Metreyi Bulduğu Söylenir Ama Yaz Ayları Ayrı Bir Güzeldir Çam ve Göknar Ağaçlarının Kokusu ve Gölgesi Insanı Dinlendirmeye Yeter Manzara İçin Köyün Aydos Çıkışı Tarafına Yönlenmeniz Gerekiyor Uçurumun Kenarında Bir Masa Sizi Bekliyor Olacak Buradan Keyif Almak İstiyorsanız Bir Semaver Size Yetecektir Tabi Mangalda Yapabilirsiniz Tehlikeli Olmasına Tehlikelidir Çocuklarınıza Özellikle Burada Dikkat Etmeniz Gerekebilir Oturduğunuz Masadan Tüm Aydos Çayını ve Etrafında Bulunan Köyleri Denize Kadar Ayağınızın Altında Göreceksiniz Bu Saydığımız Köylerde Eski Yapılara ve Eskide Kullanılan El Gereklerine Rastlamanız Mümkündür

Yazar Hakkında

Yorum Yap