İlginizi Çekebilir
13-06-49-tsr00002637268704540439722
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi Havuzu
Trendlerdeki Yazı

Doğa Turizmi

Doğa turizmi adından da tahmin edileceği gibi ana tema doğaya, çevreye ve ekolojiye saygı çerçevesinde tarihi, kültürel değerleri tanımak; şehir stresinden uzakta yeşil doğada ziyaretçilerin huzur bulmasını sağlamak amaçlı yapılan gezilerdir.

Doğa Turizmi
+ - 0

Gezip Doğa Turizmi

Doğayı korumaya, insanın doğayla barışık bir şekilde yaşamasına odaklı, doğa temalı, tüketim ve sermaye anlayışından uzak bir şekilde yerel ekonomiyi, yerel halkı korumaya esas alan bir turizm ekolü olarak benimsemiştir. Halihazırda; sportif turizm, dağ turizmi, yayla turizmi, kültür turizmi gibi çeşitler olsa da, hepsi de isminin gerektirdiği bir vizyona sahiptir.

Doğa turizmi de diğer çeşitler gibi isminin gereği yemyeşil doğayı, geleneksel yaşantıyı tema edinmiştir.Bizce Doğa odaklı ekoturizmin hedefleri ve amaçları şunlar olmalıdır.Turistlerin doğanın içinde, yeşil bir ortam ve temiz havada mütevazı bir tatil geçirmesini sağlamak,Ziyaretçilerin doğa içerisinde olduğu süre boyunca doğaya zarar vermemeyi, onunla barışık, iç içe ve saygılı bir şekilde yaşamayı öğrenmesini sağlamak,Eğlence sektörünün temel unsurlarından olan turizmin doğaya zarar vermeyen bir çehre kazanmasını sağlamak.

Turizm ve eğlence sektöründe doğaya zarar verecek, doğal yaşamı bozacak, tesis inşasında doğa katliamı yaratacak unsurlardan kaçmak,Modern insanın metropol ürünü olan tüketim çılgınlığından kurtularak yerel ekonomiyi tanıması, izole ve geleneksel unsurları koruyacak faaliyetlere yönlendirilmesi şeklinde sıralanabilir.

Yazı Kaynakları

Yazar Hakkında

Yorum Yap